Letní sezóna je v plném proudu a sklizeň některých druhů zeleniny již začala. I ovoce se už zaváří, zamrazuje a dělají se marmelády. Čas lenošení, slunění a příjemného zpracovávání plodů naší práce. Ne vždy to tak ale je. Někdy jen smutně koukáme na to, co nám ze zeleniny a ovocných keříků zbylo. Existuje bohužel spoustu škůdců, kteří dokážou našim zahrádkám pěkně zatopit a nás pěkně nakvasit.
Vždy záleží na pěstiteli, jak se jim rozhodne vzdorovat a jakou válku jim vyhlásí. Znám i takové zahrádkáře, kteří to s užitkovou zahradou vzdali a raději si kupují sezónní zeleninu na trzích a u soukromníků po vesnicích. Prostě na to neměli nervy. Výnosy se nerovnaly vložené energii a penězům. Kdo to nevzdá, má možnost použití chemických prostředků. To je asi nejjednodušší, ale ne pro každého akceptovatelná cesta. Bohužel jsou druhy škůdců, proti nimž se snad ani jinak bojovat nedá. Buď jim část úrody obětujete, nebo je musíte zlikvidovat chemicky. Jedná se hlavně o různé choroby na dřevinách.
Pro konzervativnější jedince, kteří dávají přednost přírodním cestám a chtějí mít doma bio zeleninu a bio ovoce, existuje mnoho babských rad. Můžete použít výluhy z bylinek, lógr z kávy, ruční likvidaci sběrem, různé druhy plašičů, vysadit rostliny, které škůdce odpuzují a podobně. Chce to vynalézavost a zkoušet a zkoušet. Něco zabírá a něco ne.
Také ne každý rok je stejný. Velkou roli hraje počasí, protože rozmnožování určitých druhů škůdců vyhovuje buď teplé a slunečné nebo naopak vlhké a deštivé počasí. Proto můžete mít jeden rok pokoj a další se z toho zase pomalu zbláznit. Určitě si pečlivě nastudujte chování svého protivníka. Co mu škodí a co mu naopak svědčí, abyste mu jeho životní podmínky co nejvíce ztížili.
Příklady škůdců
· Hraboši
· Housenky
· Slimáci
· Dřepčíci
· Krtek
· Mšice
· Svilušky
· Larvy