Pokud cokoliv kupujeme, pak nás samozřejmě bude ještě předtím zajímat, kolik za to zaplatíme. Je to jen pochopitelné, neboť potřebujeme vědět, zda si danou věc můžeme dovolit, a také zda se nám ona koupě vyplatí, popřípadě zda daný produkt někde nenajdeme levněji.

K tomu nám slouží maloobchodní ceník, který najdeme u každého obchodu. Bývá uveřejněn jak na internetových stránkách, tak jej najdeme v tištěné podobě přímo na prodejně. Najdeme zde přesný název daného výrobku či služby a jeho jednotkovou cenu v českých korunách, a to jak s DPH, tak i bez. Díky tomu si můžeme předem udělat obrázek o našem nákupu.

Ovšem když existuje maloobchodní ceník, je jasné, že musí existovat i ten velkoobchodní. K němu se naprostá většina z nás nedostane. Je to ten, který si určují velkoobchody, které následně dodávají zboží na prodejny jednotlivých obchodů. Ty právě zde výrobky, které prodávají, kupují.

ceník napsaný na tabuli

Je však jasné, že tyto dva druhy ceníků se od sebe musí lišit. Koneckonců slouží dvěma naprosto rozdílným subjektům. Jaké ale jsou tyto změny, a proč jsou tak důležité?

Tou nejmarkantnější je samozřejmě cena. Ta je u velkoobchodů podstatně nižší, a to hned z několika důvodů. Předně i maloobchody potřebují vytvářet zisk, aby se udržely na trhu. Musí tedy prodávat dráž, než nakoupili. To je základní požadavek. Avšak to není jediný důvod.

ceník v papírové podobě

Také je nutné si uvědomit, že poslat větší množství zboží je levnější, než když se prodává po kusech. To je koneckonců i důvod, proč mnoho obchodů nabízí množstevní slevu. I s tím je potřeba počítat.

Dalším rozdílem je i fakt, že ceny nejsou uvedeny pouze v korunách, nýbrž i v mezinárodní měně, obvykle v Eurech. Je to proto, že tyto velkoobchody dodávají zboží i do zahraničních prodejen. I zde však musí vědět, kolik vlastně zaplatí.

To samozřejmě nejsou jediné rozdíly, avšak jsou to ty nejhlavnější, o kterých je rozhodně dobré vědět.