Opar patří mezi celosvětově nejrozšířenější infekci, a tak není divu, že jím trpí většina populace. Někdo opar sice nikdy neměl, jiný na ně trpí často. Jak jste na tom vy? Pokud na opary trpíte, jistě mi dáte za pravdu, že dokážou pěkně nepěkně potrápit. Poradíme vám, jak nad nimi zvítězit.
Co opary způsobuje?
Opar je virové onemocnění, které je způsobeno virem Herpes simplex. Tímto virem se můžete velmi snadno nakazit od toho, kdo již opar má. Po nakažení se ani nemusí projevit žádné příznaky, to ale neznamená, že se virus nešíří do celého těla podél nervových vláken. V těle se usídlí a přežívá. Nákaza je tak celoživotní. Viru se už nikdy nezbavíte.
Jak se onemocnění projevuje?
To, že v sobě máte virus, ještě neznamená, že budete mít opar neustále. Ten propuká jen občas. Na počátku jen pocítíte svědění a pálení na rtu, ale po chvíli se objeví puchýřek, který začne bolet. Puchýřek po pár dnech vyexploduje v bolestivou ránu, která se pak několik dní hojí.
Je boj s opary předem prohraný?
Pokud si opar usmyslí, že propukne právě na vašem tru, nemáte před ním úniku. Můžete si však průběh infekce alespoň trošku ulehčit a bolest snížit:
· Dobré je opar chladit. Kostka ledu je k tomu přímo ideální.
· Po dobu oparu se vyhýbejte dráždivým a kořeněným jídlům.
· Používejte balzám na rty, který zabraňuje vysychání a praskání rtů.
· V lékárně si kupte mast určenou přímo na opary. Ta ránu nejen léčí, ale také zabraňuje rozšiřování infekce.
Preventivní opatření
· Pokud trpíte na opary, měli byste preventivně se vyhýbat potravinám, které obsahují aminokyselinu arginin. Ta je obsažena například v ořeších, semínkách, ale také v čokoládě. Dobrá není ani káva, koření či citrusové plody, které dráždí sliznici.
· Naopak byste měli užívat více vitamínů C a B, železa a zinku. Jezte proto fazole, hrách, kukuřici.
· Sluneční paprsky oparům také nepomáhají. Chraňte si proto rty balzámem s ochranou proti UV záření.
· Nelíbejte se. Tím totiž opar dráždíte, a navíc virové onemocnění přenášíte na toho, komu dáte pusu.