Omezování osobní svobody a vyjádření svobodného názoru je jedním z projevů zločinnosti. Někteří z vás si možná vybaví bývalý socialistický režim, kdy se mezi lidmi šuškalo, že by měli „držet hubu a krok“. Že svoboda vyjadřování není dnes mnoha lidem po vůli, je poměrně zřejmé, v některých společnostech v různých státech světa se něco takového provádí i skrytou formou a tím se samozřejmě porušuje jedna ze základních etických i právních norem.
Nedávno uvedl server Intercept, že čínská verze nejznámějšího vyhledávače Google by měla vyhodnocovat a shromažďovat data o konkrétních lidech v průběhu vyhledávání údajů na Internetu. Současná verze čínského vyhledávače je poněkud „upravená“, slušně řečeno, přezdívá se jí Dragonfly (Vážka) a měla by být přijatelná pro tamní státní zřízení.
Podobnost s dějem románu 1984
Jde tedy o to, že osoba, která bude vyhledávat webové stránky podle nepřijatelných (nepovolených) klíčových slov, může být státním zřízením perzekuována. Např. při využívání slov „Tibet“ nebo „boj za lidská práva“ dotyčná osoba klesne na stupnici sociálního skóre a může ji být třeba odepřen pobyt v zahraničí. Aplikace Dragonfly bude propojena s telefonním číslem dotyčného člověka a tím se podstatně sníží možnost uniknout sledování ze strany státních orgánů. Monitoring a cenzura Internetu by tak získala úplně jiný rozměr a začal by se tím naplňovat děj Orwellova románu 1984.
Vyhledávač by tedy měl kromě detailního sběru dat upozorňovat na nepovolené praktiky uživatelů a zároveň by jim měl podsouvat zmanipulované výsledky vyhledávání. Kupříkladu při snaze zjistit pravdivé údaje o znečištění ovzduší v jistém čínském regionu (a to je problém v Číně zvláště ožehavý), se namísto výsledků z mezinárodních nezávislých zdrojů člověku podsune nejbližší čínský „povolený“ zdroj.
Tato uveřejněná zpráva vyvolala bouřlivou reakci v řadách zaměstnanců firmy Google, někteří lidé již společnost opustili a ve firmě koluje i nesouhlasné vyjádření ve formě otevřeného dopisu, jehož znění již podepsalo nejméně 1300 zaměstnanců.