Zajímavá fakta můžeme zjistit o hospodářské situaci za socialismu podle statistických údajů. Někdo tvrdí, že mohou být zkreslená, ano, mohou, ale určitě ne řádově, neboť výsledky práce z té doby byly a jsou hmatatelné a řada pamětníků je může potvrdit. Například bytová výstavba panelových domů. Kdyby se tolik bytů za socialismu nepostavilo, byla by dnes bytová krize v katastrofálním měřítku, nehledě na to, že se od roku 1990 s byty obchoduje s tržními cenami.
Jedním z prvních odvětví progrese, kam bychom měli pozornost zaměřit, je výstavba elektráren. Za 40 let socialismu vzrostlo v naší zemi množství vyrobené elektrické energie z původních 2 625 MW za rok (v roce 1948) na 21 670 MW v roce 1989. V 50. letech se začaly elektrifikovat železniční tratě, motorové vlaky a elektrické lokomotivy nahradily parní. V Československu probíhala elektrifikace domů a bytů systematicky již od roku 1955 a byla prakticky ukončena koncem 60. let. Železniční tratě byly elektrifikovány již v roce 1980.
Průmyslová výroba narostla za 40 let socialismu přibližně třináctinásobně
Že vzrostla průmyslová výroba, by se dalo předpokládat, pozadu však nezůstala ani zemědělská výroba. Ta byla speciálně orientována na tzv. potravinovou soběstačnost. Tuzemská zemědělská produkce stačila zásobovat náš trh naprosto bez problémů a navíc mohla republika vyvážet plodiny i do zahraničí – do zemí socialistického bloku i kapitalistických zemí. Vyvážel se především chmel, slad, cukr, pivo a tím se mimo jiné reguloval deficit při dovozu tropického ovoce a zeleniny. Hrubá zemědělská produkce (HZP) narostla od roku 1970 do konce roku 1989 o 36 procent. Tedy konkrétně vyjádřeno čísly vzrostla z původních 79 miliard korun na 108 miliard korun (československých). Zajímavé srovnání je např. s období mezi roky 1990 – 2010. V této době klesla zemědělská výroba v České republice o 35 procent, tedy konkrétně z původních 106 miliard korun na 68 miliard korun (českých), což je srovnatelná zemědělská produkce, kterou dosáhlo Česko (v rámci československé republiky) v roce 1936!
Za socialismu se postavilo téměř dva a půl milionu nových bytů
Socialismus se postaral o zásadní řešení bytové otázky. Musel totiž čelit situaci, se kterou se prakticky potýkáme i dnes. V meziválečném období první republiky a v období okupace řada mladých lidí nemohla založit rodinu, protože zkrátka neměli na pořízení nového bydlení. Po roce 1948 začaly být mladým lidem poskytovány buď bezúročné, nebo částečně odepisovatelné úvěry na bydlení a především se začaly stavět nové bytové domy. Získat nové bydlení pak nebyl problém pro mladé rodiny, protože podniky nové byty lidem přidělovaly. Ovšem ne za tržní cenu, jak to známe dnes! V roce 1980 již vzrostl počet bytů na 2 miliony a 938 tisíc, tedy za 32 let tu bylo postaveno v době socialismu zhruba dva miliony a necelých dvě stě tisíc bytů.