Dříve tak populární pokrývka podlah, která chyběla v domácnostech jen výjimečně, je dnes spíše raritou. Rozhodně ve velkoplošném vydání. Tak ještě nějaký ten kobereček pod stůl v obývacím pokoji nebo před postel, aby nezábly v noci nohy, když jde člověk na záchod. Ale po celé podlaze ho najdeme už jen obvykle v dětském pokoji a ani tam to nebývá pravidlem.
Koberec v bytě má své výhody a nevýhody.
· Tlumí kroky a hluk
To platí hlavně v panelových domech, kde slyšíte sousedy ze všech stran. Ve zděných domech a domcích to dnes není ani potřeba. Můžete mít i dobře odhlučněnou podlahu, kde koberec již více nepomůže.
· Zachycuje nečistoty
To je jeho velká a hlavní nevýhoda. Hlavně u koberců s vyšším vlasem se kolikrát divíme, co všechno z nich vyklepeme. Ani výkonný vysavač z nich nedokáže všechny drobty a zbytky vysát. Na druhou stranu je to i důvod, proč má neustále své místo v kancelářích a chodbách firem. Binec se v koberci ztratí víc než na podlaze a prostor působí útulněji a uklizeněji.
· Zahřívá
V chladnějších měsících a studenějších místnostech je to jeho hlavní úkol. I když dnešní moderní podlahy jsou také poměrně teplé a lidé si raději položí podlahové topení, než by si pořizovali koberec. Je to jeden z důvodů, proč se stále ještě vyskytuje v dětských pokojím, protože děti tráví na podlaze při hře poměrně dost času.
· Musí se pravidelně čistit
Ať už polezete po kolenou vy nebo najatá firma, bude vás to stát peníze a energii a budete to muset dělat poměrně dost často, pokud chcete, aby koberec stále dobře vypadal. Některých skvrn se zbavíte jen stěží.
· Je zdrojem alergenů
Hlavně alergie na roztoče jsou důvodem, proč koberce z českých domácností mizí.
· Má dekorativní funkci
Jeho hlavní dnešní účel a tomu odpovídají i jeho rozměry a barevnost. Je doplňkem k nábytku, sedací soupravě nebo jen vyplňuje hluchý prostor.