V České republice je včelařství především záležitostí malochovatelů, tedy malovčelařů. Počet jejich včelstev se zpravidla pohybuje v jednotkách a produkty, které vyrobí, používají pro svou potřebu, případně je prodávají ve své režii. Včelařství je v Česku organizováno Českým svazem včelařů. Ten se prostřednictvím svých místních sdružení ujímá začínajících včelařů, organizuje přednášky, zajišťuje očkování včelstev, setkávání včelařů a také dotace pro chovatele. I díky této odborné a finanční podpoře se včelařem může stát opravdu každý. S trochou nadsázky by se dalo říct, že ke včelaření stačí mít prostor na úly, zapálení a volný čas jako pro každý jiný koníček.
Domácí med
Hlavním produktem, který dává včela medonosná, je samozřejmě med. Ať už jde o med květový nebo medovicový, je nepostradatelným pomocníkem v kuchyni, který dokáže nejen nahradit jiná sladidla, ale díky své originální chuti je i skvělou ingrediencí do mnoha pokrmů. Nemůžeme také zapomenout na jeho antiseptické a antibakteriální účinky, které si připomínáme především v obdobích nachlazení a viróz.
Ženy také jistě potěší, že medová pleťová maska dodá pleti hebkost a svěží vzhled. Stačí si med v tenké vrstvě aplikovat na obličej, nechat chvíli působit a poté smýt vlažnou vodou.
Kouzelný propolis
Propolis vzniká jako produkt stavební činnosti včel. Jeho využití odpovídá zejména tomu, že je výborným antimikrobiálním činitelem a má i anesteziologické vlastnosti. Díky tomu se využívá například ve stomatologii. Doma si z propolisu můžete snadno vyrobit tinkturu nebo mast. Škála jejich využití je obrovská. Od léčení mandlí při angíně, přes afty a opary, až po ústní vodu.
To není všechno
Dalšími produkty, které se ke včelařství vážou, jsou mateří kašička, včelí jed, pyl a vosk. Využití těchto produktů je už ale zajímavé spíše pro odborníky a velkochovatele.