V minulých dobách byly keře černého bezu ve všech zahradách. Byly jim připisovány magické účinky a měly proto ochraňovat chalupy a hospodářství nejen před bleskem. Ale i před čarodějnými silami. V současné době se keře černého bezu na naše zahrady pomalu vracejí. Pro svůj obsah zdraví prospěšných látek. Které jsou jak v jeho květech, tak i plodech a listech a pomáhají v boji s mnoha neduhy.
Staré moudro praví: Před heřmánkem smekni, před bezinkou klekni. Což přesně vystihuje, jakým přínosem bez pro naše zdraví je. Obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín A, kyselinu panthotenovou a jablečnou. A nezanedbatelné množství vitamínu C. Posiluje imunitu, pomáhá při nachlazení a bolestech hlavy. Dokonce svými projímavými účinky pomáhá při detoxikaci těla a zácpě. Nejlepší způsob, jak zachovat v bezových květech všechny prospěšné látky, je jejich usušení. Hned po sběru je rozložit na suché a teplé místo. A každý den je obracet, aby došlo k dokonalému usušení. Protože zdravím nabité jsou i bezové listy, na podzim je usušíme taky. V čerstvém stavu pomáhají při pohmoždění a otocích. Přikládají se na postižené místo a ulevují od bolesti. Sušením lze uchovat i černé bezové plody. Ty je vhodné dosušit za středních teplot v troubě.
To nejlepší, co naše babičky z bezinek tvořily, byla limonáda bezová. Naskládaly květy a na kolečka nakrájený citron do sklenice, přidaly cukr a tři litry horké vody. Nádobu zakryly víčkem a nechaly pět dnů vyluhovat. A přes jemné plátýnko scedily do džbánků. Tu chuť milovaly nejen děti, ale i všichni dospělí. Pro ty ještě byl vždycky na stole bezinkový likér. Ten se dávkoval coby chuťovka pro zahřátí a působil jako lék při bolestech těla. Z opláchnutých květů, cukru a kyseliny citronové se krátkým povařením vytvořil bezinkový sirup. Ten vydržel, při dobrém skladování, až do jara. V současné době už limonádu bezovou mladé hospodyňky nedělají. Ale je možné ji ve stejné kvalitě objednat u výrobců, kteří dodržují starou recepturu. A připomenout si tak dětství. Se džbánkem bezové limonády na stole.